At (Equus ferus caballus), Equus ferus’un mevcut iki alt türünden biridir. Taksonomik Equidae familyasına ait tek parmaklı, gizli bir memelidir. At, son 45 ila 55 milyon yıl boyunca, küçük, çok parmaklı bir yaratık olan Eohippus’tan günümüzün büyük, tek parmaklı hayvana doğru evrilmiştir. İnsanlar M.Ö. 4000 yıllarında atları evcilleştirmeye başladılar ve evcilleştirilmelerinin M.Ö 3000 yıllarında yaygınlaştığına inanılıyor. Alt türlerdeki caballus’taki atlar evcilleştirilmiştir, ancak bazı evcil popülasyonlar vahşi atlarda yabani olarak yaşar. Bu yabani popülasyonlar gerçek vahşi atlar değildir, çünkü bu terim nesli tükenmekte olan Przewalski’nin atı, ayrı bir alt tür ve geriye kalan tek gerçek vahşi at gibi evcilleştirilmemiş atları tanımlamak için kullanılır. Anatomiden yaşam evrelerine, büyüklük, renkler, işaretler, ırklar, hareket ve davranışa kadar her şeyi kapsayan, atçılıkla ilgili kavramları tanımlamak için kullanılan kapsamlı ve özel bir kelime var.

Atlar koşmaya adapte olmuş, avcılardan hızlı bir şekilde kaçmalarına izin vermiştir, mükemmel bir denge hissine ve güçlü bir savaş ya da uçuş tepkisine sahiptir. Bu ihtiyaçla ilgili olarak, vahşi avcılardan kaçmak alışılmadık bir özelliktir: atlar hem ayakta dururken hem de uzanırken uyuyabilirler. Mares denilen dişi atlar, yaklaşık 11 ay boyunca gençlerini taşır ve yavru olarak adlandırılan genç bir at, doğumdan kısa bir süre sonra durabilir ve koşabilir. Evcil atların çoğu, iki ila dört yaşlar arasında, eyerle veya koşum takımıyla antrenmana başlar. Beş yaşına kadar tam yetişkin gelişimine ulaşırlar ve ortalama 25 ila 30 yıl arasında bir ömre sahiptirler.

At ırkları, genel mizacılığa dayalı olarak gevşek bir şekilde üç kategoriye ayrılır: ruhlu “sıcak kanlar”, hız ve dayanıklılık ile; yavaş ve ağır işler için uygun olan taslak atlar ve bazı midilliler gibi “soğuk kanlar”; ve sıcak kanlar ve soğuk kanlar arasındaki haçlardan geliştirilen ve özellikle Avrupa’da, özellikle sürme amaçlı özel ırklar oluşturmaya odaklanan “warmbloodlar”. Günümüzde dünyada birçok farklı kullanım için geliştirilmiş 300’den fazla at ırkı vardır.

Atlar ve insanlar çok çeşitli spor yarışmalarında ve rekabet dışı rekreasyon arayışlarında ve ayrıca polis işi, tarım, eğlence ve terapi gibi çalışma etkinliklerinde etkileşime girerler. Atlar, tarihsel olarak, çok çeşitli donanım ve kontrol yöntemleri kullanarak, çok çeşitli sürme ve sürüş tekniklerinin geliştirildiği savaşta kullanılmıştır. Et, süt, sakal, saç, kemik ve hamile kısraklarının idrarından elde edilen ilaçlar da dahil olmak üzere birçok ürün attan elde edilir. İnsanlar evcil atlara yiyecek, su ve barınak sağlamanın yanı sıra veteriner hekimler ve çiftçiler gibi uzmanların da dikkatini çekiyor.
Orijinal İçerik:

Anahtar kelimeler: تلعب خيول الأطفال وتلهو قليلاً
বেবী ঘোড়া বাজানো হয় এবং সামান্য মজা হচ্ছে
Baby Horses are playing and having little fun
Taylar yolun kenarında oynuyor ve eğleniyorlar.
Baby Paarden spelen en hebben weinig plezier
Ang mga Kabayo sa Baby ay naglalaro at may kaunting kasiyahan
Les bébés chevaux jouent et s’amusent peu
Baby Horses spielen und haben wenig Spaß
बेबी घोड़े खेल रहे हैं और थोड़ा मज़ा कर रहे हैं
Bayi Kuda bermain dan memiliki sedikit menyenangkan
赤ちゃん馬が遊んでいると少し楽しんでいます
I baby cavalli giocano e si divertono poco
아기 말의 재생과 약간의 재미
Os cavalos do bebê estão brincando e se divertindo
Подростковые Лошади играют и развлекаются
วัยรุ่นม้ากำลังเล่นและมีความสนุกสนานเล็ก ๆ น้อย ๆ
Caballos de adolescentes están jugando y divirtiéndose un poco
کشور کھیل ہارس رہے ہیں اور بہت کم مزہ کر رہے ہیں
Ngựa tuổi teen đang chơi và vui chơi
O’smir otlar o’zaro o’ynashmoqda va yayrashmoqda

source: https://thefirstworldwar.net/

Xem thêm các bài viết về Làm Đẹp: https://thefirstworldwar.net/category/lam-dep/

1 thought on “Taylar yolun kenarında oynuyor ve eğleniyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *